Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Dlaczego producenci stosują standardowe ledy w nowych modelach aut

Dlaczego producenci stosują standardowe ledy w nowych modelach aut

Na przestrzeni lat samochody zyskały naprawdę dużo. Zmiany w wyglądzie oraz silnikach nie są jedynymi. Obecne wyposażenie znacząco różni się od tego, jakie można było spotkać w latach dziewięćdziesiątych. Nowe samochody nie dość, że posiadają lepsze systemy bezpieczeństwa, to zmiany poczynione w zakresie technologii pozytywnie wpłynęły na użytkowanie pojazdów. Reflektory LED są jednym z takich usprawnień. Zanim zajmiemy się wyższością tego rozwiązania nad zwykłymi lampami, przybliżmy sobie historię świateł LED.

Światła LED - historia

LEDy miały swój początek w roku 1927. Pewien rosyjski student stworzył pierwszą diodę LED. Niestety nie miała ona zastosowania komercyjnego, ale dała początek całkowicie nowej erze. Dopiero w latach sześćdziesiątych zaczęto produkować LEDy w skali masowej. Jak wiemy, diody te mogą mieć wiele zastosowań. Jednym z nim są reflektory LED. Pewna firma zaprezentowała to rozwiązanie w 2005 roku. Rok później, standardowe światła LED trafiły do seryjnie produkowanego samochodu, czyli Lexus'a LS600h. 

Wcześniejszym rozwiązaniem były światła halogenowe. Były one w użytku, aż do momentu pojawienia się ksenonów. Niestety światła te były używane tylko w samochodach z segmentu premium. Zmiany nastąpiły na początku aktualnego wieku. Ksenony zaczęły trafiać do pojazdów z niższych segmentów, przez co zaczęto poszukiwać nowego rozwiązania. W ten o to sposób reflektory LED zaczęły pojawiać się na rynku motoryzacyjnym.

Działanie świateł LED oraz ich zalety

Pierwotnie LEDy działały podobnie do świateł halogenowych lub ksenonów. Reflektor świecił na określoną część drogi, a zmiana następowała podczas wyboru świateł mijania oraz drogowych. Przełom nastąpił w 2012 roku, kiedy zaprezentowano światu światła aktywne. Technologia ta polega na braku stałego snopu światła. Sterownik z pomocą odpowiednich czujników określa jakie fragmenty jezdni potrzebują doświetlenia. Kierowca czerpie z tego sporą korzyść, ze względu na możliwość poruszania się poza terenem zabudowanym ze światłami drogowymi. Układ automatycznie wykrywa, czy musi osłabić snop światła, aby nie oślepiać innych kierowców.

Standardowe światła LED posiadają jedną główną zaletę. Ze względu na elektroluminescencję kolor snopu posiada barwę zbliżoną do światła dziennego. Dzięki temu możemy liczyć na lepszą widoczność. Tylne światła świecą znacznie mocniej oraz mają mniejsze opóźnienie, przez co kierowca jadący za nami może szybciej dostrzec manewry, które wykonujemy. 

Kolejnym atutem jest fakt, że reflektory LED są znacząco mniejsze, przez co producent może eksperymentować nad różnymi kształtami. Dzięki odpowiedniej budowie, światła LED są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie kupić?

Jeżeli poszukujesz reflektorów LED do swojego samochodu, warto zajrzeć do naszego sklepu. W ofercie znajdziesz wiele produktów. W razie problemów z wyborem nasi konsultanci chętnie Ci pomogą. Domeną naszej firmy jest wysoka jakość obsługi klienta oraz szybka dostawa produktów dostępnych w atrakcyjnych cena. Przekonaj się już dziś!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl